Návštěva v Bolešinech

30.09.2012 16:39

28. září, v den svátku sv. Václava vyrazila hrstka našich hasičů do obce Bolešiny. Vyhověli jsme tak pozvání pana starosty a hasičů uvedené obce. Tato malebná vesnička leží severovýchodně od Klatov a tvoří ji části:  Bolešiny, Domažličky, Pečetín, Slavošovice, Újezd u Měcholup a Kroměždice. V Bolešinech nás čekalo srdečné přivítání od pana starosty obce  Josefa Sommera, hasičů Františka Krause a Františka Hlaváče. Tito tři pánové se o nás vzorně starali celý den. První bod programu naší návštěvy byla ukázka Bolešin a jejich částí. Přátelé nás vyvezlii hasičským autem. První metry nás zavedli do zdejší školy a školky, kde nás přivítaly paní učitelky. Viděli jsme celou školu  a mohu říct, že bylo opravdu čím se pochlubit. Celá budova je krásně opravena, vnitřní zařízení je moderní a vybavení by mohla závidět lecjaká městská škola. V obou třídách jsou interaktivní tabule doplněné tablety, moderní počítače jsou samozřejmostí. Na každém kroku je vidět, že pan ředitel, paní učitelky i ostatní zaměstnanci školy svou práci nedělají jen pro peníze. Není divu, že takovouto malotřídní školu navštěvují děti rády. Všem přejeme hodně zdaru, Naše školství určitě potřebuje nadšené pedagogy. No a pak jsem vyrazili dále. Podívali jsme se na novou hasičárnu s kulturním zázemím, nedaleko vesnice Domažličky jsme navštívili mlýn "Podhora" pana Josefa Krůse, který se zabývá pěstováním a prodejem zeleniny. Pan Krůs nám ukázal malou vodní elektrárnu s náhonem, dříve zde býval mlýn, okusili jsme jeho kysané zelí, bylo opravdu výborné, a tak jsme všichni nakoupili domů. Mrkev, kterou jsme dostali návdavkem jste ještě neviděli - to byly skutečné giganty. Pan majitel nám vyprávěl o minulosti i současnosti objektu. Naše poznávací cesta vedla dále do vesničky Čínovec, na jejímž kraji stojí nepřehlédnutelná památka - kaplička Na Stráni zasvěcená Paně Marii. Tato stavba i její okolí je velmi působivé a vzorně udržované panem Trefancem, mimochodem kovářem z Čínovce, kam nás následně bolešinští zavezli. Hned, jak jsme vystoupili z auta, bylo zřejmé, že domek, u kterého jsme zastavili obývá kovář, a né ledajaký. Pan Trefanec je kovářský mistr, nositel tradice, který ovládá technologii tradiční kovářské výroby a toto umění si nenechává pro sebe. Měli jsme možnost navštívit jeho království, shlédnout některé ukázky a dokonce vyzkoušet tvrdé kovářské řemeslo. Pan mistr nám vše vysvětloval a popisoval. Obdivovali jsme výrobky z kterých bylo zřejmé veliké umění a z kterých dýchala láska kováře k této činnosti. Pokud budete mít možnost, určitě se zastavte, je to zážitek a pan mistr bude určitě rád, že je zájem o jeho dílo. Ale my musíme dál, a to na akci, která byla hlavním bodem programu naší návštěvy v Bolešinech: "Václavské pivobraní", které se konalo v prostorách fotbalového hřiště a kabin. Jen jsme zasedli, už nám naši hostitelé zajistili pivečko a výborné vepřové. Po té vyčerpávající poznávačce nám přišlo k chuti. To už se dostavili naši další krajané - hasiči, takže na této akci bylo přítomno celkem osm Višňováků. Co dodat na závěr, pivo teklo proudem, probíhaly i soutěže, dokonce jsme se zúčastnili disciplíny hodu oštěpem s výsledkem: "Není důležité vyhrát, ale zůčastnit se". Naši bolešinští přátelé se o nás opravdu vzorně starali. Ten den byla zrušena alkoholová prohibice, takže i nějaký ten panáček nás navštívil a klobáska večer přišla také k duhu. Počasí toho dne bylo velmi příjemné, většinou svítilo sluníčko, až po setmění začal foukat od rybníka studenější vítr a to byl signál pro nás, rozloučit se, poděkovat a vyrazit k domovu.

Rád bych jménem višňovských hasičů, účastníků této povedené akce moc poděkoval Josefu Sommerovi, Františku Krausovi, Františku Hlaváčovi a všem Bolešinským, kteří nám zpříjemnili sváteční den prožitý mezi přáteli a v krásném prostředí jihozápadních Čech. Máme co oplácet a těšíme se na další setkání.

Jirka senior

Foto viz. fotogalerie Jiné akce SDH